Kiedy rozpocząć bieganie ?

Odpowiedź jest jednoznaczna – zaraz, teraz, bez względu na pogodę i porę roku. Nie warto czekać z decyzją, bo każda aktywność fizyczna to ucieczka na własnych nogach od chorób cywilizacyjnych. Nie warto też czekać, aby nie żałować, że nigdy nie spróbowaliśmy. A bieganie to przecież najłatwiejszy i naturalny sposób ruchu, a co ważne – to najtańszy sport.

Potrzebujemy tylko odpowiedniego ubrania, a resztę daje nam natura w postaci lasów, parków, skwerów, plaży, łąki czy ścieżki wijącej się wzdłuż brzegu rzeki lub jeziora. No i ten wspaniały, tak namacalny kontakt z przyrodą! Tu zaśpiewa ptak, nad głową przeleci piękny motyl, w zaroślach lasu zobaczymy stadko saren. Do tego ten leśny zapach! Nie ma nic piękniejszego! Przy okazji widzimy, jak las zmienia się z każdą porą roku – inaczej go „słychać” i inaczej go „czuć”.

Image
Image

Każdy, kto zaczął biegać, już nie potrafi bez tego żyć. Ten sport naprawdę wciąga – zatem uważajcie :) Pierwsze kroki zawsze są trudne. Przede wszystkim dlatego, że na początku się męczymy.

Przecież musimy pokonać ciężar naszego ciała i oderwać się na moment od ziemi (tym bieg różni się od chodu) w czasie wykonywania kroków biegowych. Najważniejsze to nie zrażać się pierwszym uczuciem „potwornego” zmęczenia. Krótki oddech oraz ból mięśni mogą wywołać wątpliwość: po co mi to?

A no właśnie!!!
To, że mamy krótki oddech, boli nas w klatce piersiowej i palą nas mięśnie, to aktualny stan naszej wydolności – niestety marny. Trzeba to zmienić! Już po dwóch tygodniach systematycznego biegania poczujecie różnicę. Będziecie mogli zamienić kilka zdań w czasie biegu ze współćwiczącym, a i nogi przestaną tak boleć. Do tego lepszy sen, radość, relaks – po prostu będziecie dotlenieni.

Image
Image
Pamiętajcie o jednym – rozpoczynając przygodę z bieganiem, najlepiej róbcie to z kimś, kto już coś wie o treningu. Nie wstydźcie się biegać wolno – co z tego, że sąsiad widzi? On w ogóle nie biega! A za dwa, trzy miesiące, to nawet pies sąsiada Was nie dogoni.

Ale…. rozpoczynając tę przygodę pamiętajcie o ważnej zasadzie – żeby biegać szybko, najpierw trzeba biegać wolno. Chociaż czas mija, Wy będziecie czuli się młodo i wyglądali młodo. Na pewno słyszeliście coś o endorfinach. Tak, to te hormony – nazywane hormonami szczęścia – wydzielają się podczas biegania. Warto przetestować, jak to działa. Nie czekajcie, zainwestujcie tylko w wygodne buty, a resztę stroju na pewno znajdziecie w szafie.

Spróbujcie, naprawdę warto.
Sponsorzy i partnerzy
Sponsor tytularny
Sponsorzy
honorowy patronat
organizator
współorganizatorzy
partnerzy
partnerzy medialni

Copyrights 2024 © Biegpiotrkowska.pl

Projekt strony internetowej:
Grafik Bartek Haniszewski