Zimą też można biegać…

...ale pamiętajmy o kilku zasadach

Chyba żaden z zawodników – biegaczy nie przepada za zimą ze śniegiem po kostki, silnym wiatrem i czasem błotem, kiedy temperatura jest bliżej zera. Chcąc nie chcąc, nie mamy na nią jednak zbyt dużego wpływu i jedyne, co pozostaje, to śledzić pogodę albo mieć nadzieję, że kolejna będzie bardziej łagodna

Jak przygotować się do biegania zimą?

Po pierwsze: buty.

To najważniejszy element stroju. Te, w których biegamy latem mają często nieprzystosowaną podeszwę do śliskich nawierzchni. Dlatego w tym przypadku, lepiej jest na nich nie oszczędzać. Pozostałą część – polar, koszulka biegowa z długim rękawem, komin – możemy skompletować nawet z drugiej ręki. Dobrym pomysłem będą też ocieplane getry, grubsze niż te, w których biegamy np. wiosną. Zbyt cienki materiał może przyczynić się do odwleczonych w czasie konsekwencji zdrowotnych (a lepiej zapobiegać niż leczyć 😊).

Image
Image

Ortalionowa kurtka

sprawdzi się świetnie, jako warstwa docieplająca i chroniąca przed wiatrem. Jeśli jest dodatkowo impregnowana, to nawet padający śnieg nie będzie nam straszny. Pamiętajmy też o odpowiednim nakryciu głowy – czapka lub opaska, która zasłoni uszy i ochroni zatoki. W przypadku dłoni idealnie sprawdzą się biegowe lub polarowe rękawiczki, które utrzymają odpowiedni komfort cieplny podczas aktywności. Nie możemy zapomnieć jeszcze o jednej, ważnej rzeczy – odpowiednio natłuszczającym kremie. Twarz to prawdopodobnie jedyna część ciała, której nie zasłaniamy podczas treningu, dlatego trzeba o nią zadbać. Lekkie kremy nawilżające zostawmy na lato, w zimę przyda się coś bardziej treściwego (i nie trzeba sobie żałować 😊).

Co po bieganiu?

fas fa-shower

Po pierwsze: ciepły prysznic

Aby rozgrzać się po powrocie do domu, dobrze jest od razu wziąć ciepły (choć niezbyt długi) prysznic. Jeśli jesteśmy wyjątkowo dużymi zmarzluchami, pomoże nam dodatkowe moczenie stóp w gorącej wodzie i obowiązkowo grube (najlepiej wełniane) skarpety.
fas fa-shoe-prints

Po drugie: misja buty

Jeśli przemoczymy buty podczas treningu, trzeba pamiętać, aby je dobrze wyczyścić i wysuszyć. Najlepiej zrobić to wyjmując wkładkę (unikniemy zdeformować) i w pobliżu źródła ciepła. Nigdy bezpośrednio na kaloryferze lub pod nim. Najpierw jednak, jeśli tego wymagają – dobrze opłukać i wytrzeć ręcznikiem papierowym lub ściereczką.
fas fa-apple-alt

Zimowa dieta dla biegacza

Zimą, organizm potrzebuje więcej rozgrzewających posiłków. Ciepła owsianka dodająca energii czy gorąca, treściwa zupa to idealne pozycje w zimowym menu. Należy pamiętać o odpowiedniej podaży białka, które nie tylko przyczynia się do zwiększenia masy mięśniowej, ale też odpowiada za lepszą regenerację.
fas fa-running

Tempo

W mroźne miesiące jesteśmy za tym aby nieco… zwolnić. Możemy śmiało pozwolić sobie na spokojniejsze tempo i podtrzymanie codziennej aktywności. W ten sposób naładujemy akumulatory na wiosnę, żeby potem bić rekordy i robić nowe życiówki 😊
Sponsorzy i partnerzy
Sponsor tytularny
Sponsorzy
honorowy patronat
organizator
współorganizatorzy
partnerzy
partnerzy medialni

Copyrights 2024 © Biegpiotrkowska.pl

Projekt strony internetowej:
Grafik Bartek Haniszewski